USA, Austin, TX - Chaos in Tejas 2010


Location: USA, Austin, TX
Date: 27-30 May 2010
Website: facebook.com
 
View flyer
 

Headliners


DAY 1 (27.05)

U.S. Art Authority

Obliteration  
Mammoth Grinder  
Sonskull  

Beerland

Nobunny 23:20 - 23:55
Broken Gold 22:30 - 23:05
Heavy Cream 21:45 - 22:15
Simple Circuit 21:00 - 21:30

Red 7

X 01:00 - 01:45
The Spits 00:05 - 00:45
Ty Segall 23:20 - 23:50
Grass Widow 22:35 - 23:05
Wild Thing 21:50 - 22:20
Wild America 21:05 - 21:35

Emo's (outside)

Crow 00:00 - 00:45
Wasted Time 23:25 - 23:50
Talk Is Poison 22:45 - 23:15
Kyklooppein Sukupuutto 22:05 - 22:35
Nerveskade 21:30 - 21:55
Mind Eraser 20:50 - 21:20
Mother Of Mercy 20:10 - 20:40

Beauty Bar

New York Night Train's Soul Clap & Dance Competition Featuring Mr. Jonathan Toubin  

Broken Neck

Kyklooppein Sukupuutto  
Arctic Flowers  
The Altars  

DAY 2 (28.05)

Beerland

Wasted Time 17:45 - 17:15
Nerveskade 17:05 - 17:30
Acid Reflux 16:25 - 16:50
Scapegoat 15:45 - 16:10
Hatred Surge 15:00 - 15:30

U.S. Art Authority

Bryan Ray Turcotte/Winston Smith Art Show  

Beauty Bar

Katey Red  
Vockah Redu  
DJ Prince Klassen  
DJ D. Lefty Parker  
DJ Twerk  

Mohawk (outside)

The Ponys 23:00 - 00:00
A-Frames 22:00 - 22:40
Jeff The Brotherhood 21:15 - 21:45
Woven Bones 20:30 - 21:00
Heavy Cream 19:45 - 20:15

Mohawk (inside)

Cowabunga Babes 01:00 - 01:30
Ume 00:15 - 00:45

Emo's (outside)

Bastard 01:00 - 01:45
Walls 00:15 - 00:45
Subhumans 23:15 - 00:00
Rival Mob 22:30 - 23:00
The Marked Men 21:30 - 22:15
Kim Phuc 20:45 - 21:15
Vaaska 20:00 - 20:30

Red 7 (outside)

Saviours 01:00 - 01:45
Toxic Holocaust 00:10 - 00:45
Gehenna 23:25 - 23:55
Ashdautas 22:40 - 23:10
Acephalix 21:30 - 22:00

Red 7 (inside)

Iron Age 22:05 - 22:35
The Roller 20:50 - 21:25
The Riverboat Gamblers 00:45 - 01:30
Bloodbath And Beyond 00:00 - 00:30
Airfix Kits 23:15 - 23:45
True Widow 22:30 - 23:00

Broken Neck

World Burns To Death  
Slang  

DAY 3 (29.05)

Thunderbird Coffee

Iron Lung 11:45 - 12:15
Acephalix 11:00 - 11:30

End Of An Ear

Kim Phuc 18:00
Twin Stumps 17:00
Manikin 16:00

Beerland

Crow 17:10 - 17:55
Waste Management 16:30 - 16:55
Axeman 15:45 - 16:15
Night Siege 15:00 - 15:30

Trailer Space

Ghost Knife 18:30 - 19:00
The Novice 17:45 - 18:15
Mind Spiders 17:00 - 17:30
Teenage Cool Kids 16:15 - 16:45

Emo's (outside)

Poison Idea 01:00 - 01:45
The Pist 00:00 - 00:45
Slang 23:15 - 23:45
Morpheme 22:30 - 23:00
Wild Thing 21:45 - 22:15
La Urss 21:00 - 21:30
Deskonocidos 20:15 - 20:45

Emo's (inside)

Inquisition 23:15 - 00:00
Bone Awl 22:30 - 23:00
Volahn 21:45 - 22:15
Twin Stumps 21:10 - 21:30
Viper 20:30 - 20:55

Red 7 (outside)

Lion Of Judah  
Airfix Kits  
Shanghai River  

Mohawk (outside)

Quintron And Miss Pussycat 22:45 - 00:00
Box Elders 22:00 - 22:30
Psychedelic Horseshit 21:15 - 21:45
Ratas Del Vaticano 20:30 - 21:00
Fungi Girls 19:45 - 20:15

Mohawk (inside)

Fergus & Geronimo 01:00 - 01:30
Brilliant Colors 00:15 - 00:45

Broken Neck

Salted City  
You People  
Hot-Rails To Hell  

DAY 4 (30.05)

Independent

Walls  
Kim Phuc  

End Of an Ear

Tim Kerr Art Show Opening with Attack Formation  

Beerland

The Marked Men 01:00 - 01:45
Toys That Kill 00:15 - 00:45
Brilliant Colors 23:30 - 00:00
Young Offenders 22:45 - 23:15
The Hex Dispensers 22:00 - 22:30
Subhumans 18:15 - 19:15
Cross Stitched Eyes 17:20 - 18:00
Mata Mata 16:30 - 17:05
Criaturas 15:45 - 16:15

Trailer Space

Stoned At Heart 17:30 - 18:00
Fungi Girls 16:45 - 17:15
Wild America 16:00 - 16:30

Emo's (outside)

Rorschach 00:05 - 00:50
Bastard Noise 23:10 - 23:50
Morne 22:10 - 22:50
Gehenna 21:20 - 22:50
GIVE 20:35 - 21:05
Mammoth Grinder 19:50 - 20:20

Emo's (inside)

Bone Awl  
Ashdautas  
Arizmenda  



Hits total: 781 | This month: 1