Metal Storm logo
NED, Tilburg - Roadburn Festival 2022


Location: The Netherlands, Tilburg
Venue:

013 (map and info)

Date: 21-26 April 2022
Website: roadburn.com

Tickets:

Sold Out
Buy at roadburn.com


Curated by Milena Eva & Thomas Sciarone: Wiegedood, Amnesia Scanner, Divide And Dissolve, Midwife, Sordide, Duma, Liturgy, Hunter Hunt-Hendrix, Kamiel Thomas, Euroboy & Alicia Breton Ferrer, SØWT, Mandy, Indiana

Commissioned music:
- Vile Creature & Bismuth: to perform A Hymn Of Loss And Hope
- James Kent (Perturbator) & Johannes Persson (Cult Of Luna): to perform Final Light
- Jo Quail: to perform The Cartographer
- Radar Men From The Moon & Twin Sister: to perform Mirrors For Discharge
- Het Concreet

Artist in residence Full Of Hell to perform four sets: Thursday - Trumpeting Ecstasy / Friday - Weeping Choir / Saturday - Full Of Hell x Nothing / Sunday - Full Of Hell ft. Spiritual Poison - Garden Of Burning Apparitions
Artist in residence Slift to perform three sets: Thursday - Ummon / Friday - Into The Unknown / Saturday - Slift x Etienne Jaumet
Artist in residence Dirk Serries to perform four sets: Thursday - Kristoffer Lo & Dirk Serries / Friday - Yodok III / Saturday - Tonus / Sunday - Martina Verhoeven Quintet

Messa to perform Close
Sólstafir to perform Svartir Sandar
Smote to perform Drommon
Wiegedood to perform There's Always Blood At The End Of The Road
Gggolddd to perform This Shame Should Not Be Mine
Alcest to perform Écailles De Lune
Sum Of R to perform Lahbryce
LLNN to perform Unmaker
Atonia is a collaboration between Wyatt E., Five The Hierophant & MC Slice
Blak Saagan to perform Se Ci Fosse La Luce Sarebbe Belissimo
Alice Hubble to perform Hexentanzplatz
Emma Ruth Rundle to perform Engine Of Hell
Liturgy to perform H.A.Q.Q.
Ulver to perform Flowers Of Evil
Hangman's Chair to perform A Loner
Sordide to perform Les Idées Blanches
Radar Men From The Moon to perform Acid Metal
Kælan Mikla to perform Undir Köldum Norðurljósum
Hunter Hunt-Hendrix to perform Origin Of The Alimonies with Liturgy and chamber orchestra
Solar Temple & Dead Neanderthals to perform Embers Beget The Divine
Mizmor to perform Cairn
Alkerdeel to perform Slonk
Huntsmen to perform American Scrap
Vitriol to perform Nihill
Green Lung to perform Black Harvest

Headliners


DAY 1 (21.04)

Main Stage

Vile Creature & Bismuth 15:40 - 16:30
Messa 17:20 - 18:30
40 Watt Sun 19:20 - 20:20
Sólstafir 21:10 - 22:40
Russian Circles 23:30 - 00:40

The Terminal

Big Brave 14:00 - 14:50
Year Of No Light 16:20 - 17:20
Slift 19:00 - 20:10
Full Of Hell 22:10 - 22:50

The Engine Room

BRUIT 15:00 - 15:50
Cloud Rat 17:50 - 18:30
Helms Alee 20:50 - 21:40

Next Stage

Forndom 15:00 - 15:50
Platon Karataev 16:40 - 17:30
The Devil's Trade 18:20 - 19:10
Trialogos 20:00 - 21:00
Smote 21:50 - 22:50
The Bug feat. Flowdan & Logan 23:45 - 00:50

Hall Of Fame

Oslo Tapes 15:30 - 16:20
Fágelle 17:10 - 18:00
Spiritual Poison 18:50 - 19:30
Lili Refrain 20:20 - 21:20
Wyatt E. 22:00 - 22:50

Paradox

Kristoffer Lo & Dirk Serries 17:30 - 18:30
Autarkh 20:00 - 21:00
ZAÄAR 22:30 - 23:45

DAY 2 (22.04)

Main Stage

James Kent & Johannes Persson 15:30 - 16:30
Wiegedood 17:20 - 18:10
Gggolddd 19:00 - 20:00
Alcest 20:50 - 22:00
Sum Of R 00:30 - 01:45

The Terminal

Primitive Man 14:00 - 15:00
Slift 16:50 - 17:40
Full Of Hell 19:40 - 20:20
Amnesia Scanner 22:00 - 23:00

The Engine Room

LLNN 13:00 - 13:50
Svalbard 15:30 - 16:20
Warhorse 18:30 - 19:10
Cloud Rat 20:50 - 21:30
Health 23:30 - 00:20

Next Stage

Atonia 14:50 - 15:40
Zetra 16:20 - 17:10
Blak Saagan 18:00 - 19:25
Karin Park 20:10 - 21:00
Gott 21:50 - 22:30
Motor!k 23:10 - 00:00
TAU & The Drones Of Praise 00:50 - 01:50

Hall Of Fame

Severant 14:30 - 15:20
FREJA 16:10 - 17:00
Kollaps 17:50 - 18:40
Alice Hubble 19:50 - 20:40
Supersonic Blues 21:40 - 22:40
Faceless Entity 23:30 - 00:15

Paradox

PoiL Ueda 16:20 - 17:35
Red Kite 19:00 - 20:!5
YODOK III 21:30 - 22:30
Albatre 00:00 - 01:00

DAY 3 (25.04)

Main Stage

Jo Quail 15:20 - 16:10
Emma Ruth Rundle 17:00 - 18:00
Liturgy 18:50 - 19:50
Slift & Etienne Jaument 20:40 - 21:40
Ulver 22:30 - 23:50
Full Of Hell & Nothing 00:40 - 01:30

The Terminal

Divide And Dissolve 14:00 - 14:50
Hangman's Chair 16:40 - 17:40
Nothing 19:30 - 20:20
Senyawa 22:10 - 23:00

The Engine Room

Midwife 13:00 - 13:50
Sordide 15:20 - 16:10
Radar Men From The Moon 18:10 - 19:00
Kælan Mikla 20:50 - 21:40
Duma 23:40 - 00:25

Next Stage

Lustmord X Karin Park X Árabrot 16:00 - 19:10
Five The Hierophant 19:50 - 20:40
The Holy Family 21:30 - 22:45
Kungens Män 23:30 - 00:45
KANGA 01:30 - 02:15
Jameszoo 02:30 - 03:45

Hall Of Fame

The Ballet Bombs 15:30 - 16:10
Kanaan 17:00 - 17:50
Deathsomnia 18:40 - 19:30
Silver Knife 20:10 - 21:00
Ordigort 21:50 - 22:40
Dödsrit 23:30 - 00:20

Paradox

John Ghost 16:00 - 17:00
TONUS 18:20 - 19:20
Pulled By Magnets 22:20 - 23:35
Dans Dans 00:45 - 01:45

DAY 4 (26.04)

Main Stage

Hunter Hunt-Hendrix 15:40 - 16:30
Lingua Ignota 17:20 - 18:10
Hangman's Chair X Regarde Les Hommes Tomber 19:10 - 20:30
Full Of Hell ft. Spiritual Poison 21:10 - 21:50
Radar Men From The Moon X Twin Sister 22:50 - 23:50

The Terminal

Terzij De Horde // Ggu:ll 14:10 - 15:30
Solar Temple X Dead Neanderthals 16:30 - 17:20
Mizmor 18:10 - 19:20
Lamp Of Murmuur 20:10 - 21:00
Alkerdeel 21:50 - 22:50

Next Stage

The Devil's Trade x John Cxnnor 15:00 - 15:50
Huntsmen 16:40 - 17:30
Vitriol 18:20 - 19:10
Die Wilde Jagd 20:10 - 21:10
Green Lung 22:00 - 23:00

Hall Of Fame

Kamiel Thomas 14:45 - 15:30
Euroboy & Alicia Breton Ferrer 16:15 - 17:00
SØWT 18:00 - 18:45
Mandy, Indiana 19:30 - 20:15
Ural Umbo 21:00 - 21:50

Paradox

Het Concreet 16:30 - 17:30
Martina Verhoeven Quintet 19:20 - 20:20
Schnellertollermeier 21:30 - 22:45

Who was there?

X-Ray Rod (Sweden) 100%
RaduP (Romania) 100%
Unhealer (Argentina) 100%
Draugen (Sweden) 100%

News


Reviews


Photo galleries




Hits total: 126 | This month: 12